Schedule — 13th LSM from 7 to 12 July 2012

Filter by day:
Filter by topic:
Filter by room/place:
Red threads
Target audience
Langue :

Saturday 7

General

14:00-15:00
Benjamin Barras

Sunday 8

General

14:00-15:00
Benjamin Barras

Monday 9

General

11:50-12:40 (Uni Mail R080)
Benjamin Barras

Free Culture & Arts

14:00-14:40 (Conference, Uni Mail R150)
T B Dinesh
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail R150)
Michael Germini
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail R150)
Simon Giraudot
17:20-18:00 (Conference, Uni Mail R150)
Matthieu Amiguet

Media, Radio, Television and Professional Graphics

14:40-15:20 (Conference, Uni Mail S160)
Pierrick Brunet
16:20-18:00 (Assemblée générale, Uni Mail S160)
Cédric Gémy, Elisa de Castro Guerra

Teaching from school to University

14:40-15:20 (Conference, Uni Mail R160)
Abdullah KK , Subha PA,

Imaging and visualization of medical data

11:00-11:40 (Conference, Uni Mail R170)
Charles Marion, Julien Jomier
11:50-12:30 (Conference, Uni Mail R170)
Andreas Tille
14:00-14:40 (Conference, Uni Mail R170)
Pr Ratib
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail R170)
Céline Fouard, Emmanuel Promayon
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail R170)
Luc Soler
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail R170)
Eduardo Enrique Dávila Serrano, Laurent Guigues, Jean-Pierre Roux, Frédéric Cervenansky, Claire Mouton, Sorina Camarasu-Pop, Leonardo Flórez Valencia, Marcela Hernández Hoyos, Maciej Orkisz

System administration

14:00-14:40 (Conference, Uni Mail S150)
Jonathan Clarke
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail S150)
Nicolas Charles
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail S150)
Julien Pivotto
16:20-17:40 (Workshop, Uni Mail 2170)
Jonathan Clarke

Security

14:00-14:40 (Conference, Uni Mail R280)
Eric LEBLOND
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail R280)
Henri DOREAU
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail R280)
Didier CONCHAUDRON, Sébastien BLOT

Tuesday 10

General

11:50-12:40 (Uni Mail R080)
Benjamin Barras

Free Culture & Arts

14:00-14:40 (Conference, Uni Mail R150)
Christophe Masutti
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail R150)
Laure Mellifluo

Media, Radio, Television and Professional Graphics

09:20-09:40 (Conference, Uni Mail S160)
Mathias Coinchon, Frans De Jong, Bram Tullemans
09:40-10:10 (Conference, Uni Mail S160)
Sebastian Pichelhofer
10:10-10:40 (Conference, Uni Mail S160)
Darren R. Starr
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail S160)
David Butler
11:40-12:20 (Conference, Uni Mail S160)
Maurizio Montagnuolo
14:00-14:40 (Conference, Uni Mail S160)
Jonas Hummelstrand
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail S160)
Olivier Amrein
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail S160)
gisles Boudet,
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail S160)
Mikael Hartzell
17:00-17:40 (Conference, Uni Mail S160)
Daniel James
17:40-18:00 (Round-table conference, Uni Mail S160)
Presenters, audience

Teaching from school to University

09:20-10:00 (Conference, Uni Mail R160)
Stéphane Poinsart

Imaging and visualization of medical data

09:20-12:20 (Workshop, Uni Mail 2193)
Joël Spaltenstein
14:00-17:00 (Workshop, Uni Mail 2193)
Andreas Tille

System administration

10:00-10:40 (Conference, Uni Mail S150)
Alexander Finger,
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail S150)
Sebastian Harl
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail S150)
Alexander Schreiber
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail S150)
Constantino Vásquez
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail S150)
Loic Dachary,
16:20-17:40 (Workshop, Uni Mail 2170)
Alexander Finger, Ronny Trommer,

Embedded systems and open hardware

14:00-14:40 (Conference, Uni Mail R160)
Maxime Ripard
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail R160)
Manuel Di Cerbo, Andreas Rudolf
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail R160)
Éric Boudrand
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail R160)
Micheal Green
17:00-17:40 (Conference, Uni Mail R160)
Alexander Chemeris, Sergey Portnoy

Security

11:00-11:40 (Conference, Uni Mail R280)
Clément OUDOT

Wednesday 11

General

11:50-12:40 (Uni Mail R080)
Benjamin Barras

Media, Radio, Television and Professional Graphics

09:20-11:40 (Workshop, Uni Mail S030)
Robert Nagy
09:20-10:00 (Conference, Uni Mail S160)
Adi Kouadio, Kieran Kunhya
10:00-10:20 (Conference, Uni Mail S160)
Jérémie Rossier
10:20-10:40 (Conference, Uni Mail S160)
Perry Ismangil
11:00-11:30 (Conference, Uni Mail S160)
Christophe Massiot
11:00-12:40 (Workshop, Uni Mail S050)
Gisles Boudet
11:30-12:00 (Conference, Uni Mail S160)
Andrea Venturi
12:00-12:30 (Conference, Uni Mail S160)
Thomas Kernen
14:00-16:00 (Workshop, Uni Mail S030)
Olivier Amrein
14:00-18:00 (Round-table conference, Uni Mail S050)
Cedric Gémy
14:00-14:40 (Conference, Uni Mail S160)
Niels Laukens
14:40-15:20 (Conference, Uni Mail S160)
Dirk Griffioen
16:20-18:00 (Workshop, Uni Mail S030)
Daniel James
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail S160)
Mathias Coinchon, Stanislas Roehrich
17:00-17:20 (Conference, Uni Mail S160)
Michael Barroco
17:20-17:40 (Conference, Uni Mail S160)
Ludovic Gaillard

Companies and Free Software

10:00-10:40 (Conference, Uni Mail R160)
Kian Rieben
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail R160)
Karim Benzineb, Jacques Guyot
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail R160)
Jacques-André Eberhard
17:00-17:40 (Conference, Uni Mail R160)
Fabien Pinckaers

System administration

09:20-10:00 (Conference, Uni Mail S150)
Teyo Tyree
10:00-10:40 (Conference, Uni Mail S150)
Alessandro Franceschi
10:00-11:40 (Workshop, Uni Mail 2170)
Marc Fournier, Mathieu Bornoz
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail S150)
Raphaël Pinson
14:00-14:40 (Conference, Uni Mail S150)
Christophe Leithner
14:40-16:00 (Round-table conference, Uni Mail 2170)
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail S150)
Dan Bode
17:00-17:40 (Conference, Uni Mail S150)
Steve Traylen

Embedded systems and open hardware

09:20-10:00 (Conference, Uni Mail R280)
Javier Serrano
10:00-10:40 (Conference, Uni Mail R280)
Sebastien Bourdeauducq
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail R280)
Mike Frysinger
16:20-17:00 (Conference, Uni Mail R280)
Yann E. Morin
17:00-17:40 (Conference, Uni Mail R280)
Thomas Petazzoni

Thursday 12

General

11:50-12:40 (Uni Mail R080)
Benjamin Barras

Politics, Law and Government

11:00-11:40 (Conference, Uni Mail S130)
Myriam Ayass

Companies and Free Software

09:20-10:00 (Conference, Uni Mail R160)
Jonathan Le Lous
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail R160)
SGHIOUAR Abdelfettah

Teaching from school to University

14:40-15:20 (Conference, Uni Mail R290)
Romaric Sagbo

System administration

09:20-10:00 (Conference, Uni Mail S150)
Marianne Lombard
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail S150)
Luka Vandervelden
14:00-14:40 (Conference, Uni Mail S150)
Jonathan CLARKE
15:20-16:00 (Conference, Uni Mail S150)
Mortier Benoit
16:20-17:40 (Workshop, Uni Mail 2170)
Amélie QUONIAM, Jérémy MATHEVET,

Embedded systems and open hardware

09:20-10:00 (Conference, Uni Mail R280)
Matthieu Castet
10:00-10:40 (Conference, Uni Mail R280)
Thomas Petazzoni
11:00-11:40 (Conference, Uni Mail R280)
Marek Vašut
11:40-12:20 (Conference, Uni Mail R280)
Wolfgang Denk